وب نوشت های من

آرشام پارسی – فعال حقوق دگرباشان

تمرین اتحاد و یک سویی در ایرانیان

به نظر من از چند هفته پیش در ایران یک سری کلاس های تمرین همسویی و اتحاد به صورت رایگان در خیابان ها برگزار شده است و همه با هم همسو و یک صدا شده اند. یکی از دوستان می گفت در زمان انقلاب ما اینقدر همسو نبودیم و از گروه ها و احزاب مختلف مردم در کنار هم جمع می شدند و این همه یکدلی و یکرنگی که در جامعه ی امروز به چشم می خورد در نوع خود نیز بی نظیر است.
اما هنوز در این میان مسائلی هست که ریشه در تک روی و عدم آشنایی و تمرین با همسو شدن با جریان به دارد و به چشم می خورد.
در روز های اول لوگوی رای من کجاست به رنگ سبز در تمام سایت ها فراگیر شد و همه عکس فیس بوک و توییتر خود را عوض کردند و این شد که توجه خیلی از اجتماعات بین المللی جلب شد و حتی من تعداد زیادی ایمیل داشتم که در پایان می پرسیدند راستی چرا همه ی ایرانی ها یکدفعه سبز شدند؟ این نشانه ای از این بود که این اتحاد در لوگوهای سایت های اینترنتی نتیجه ی غیر قابل باوری در اطلاع رسانی ایفا کرده و همهی مردم در پی کسب اطلاعات هستند. اما بعد از گذشت کمتر از چهل و هشت ساعت آن عدم تمرین و نا آشنایی بروز کرد.
لوگوها تکه پاره شد.
عده ای یک لکه خون بر آن پاشیدند.
عده ای آن را سیاه کردند.
عده ای یک خط سیاه کنار آن گذاشتند.
رضا پسر عزیز هم آن را صورتی کرد.
عده ای نقشه ی ایران آتش گرفته را استفاده کردند.
عده ای ندا شدند و …
همه به جای خود ارزشمند اما جامعه چند دسته شد. درست است که هر کس نظر و خواسته ای دارد و باید به آن احترام گذاشته شود اما ما ایرانی ها باید در یک سری اصول متحد باشیم و هدف از این اتحاد را هم بدانیم. مثلا رنگ سبز را ممکن است خیلی از ما قبول نداشته باشیم و یا با موسوی مشکل داشته باشیم اما امروز به عنوان یک رنگ سمبلیک در آمده است و موسوی به عنوان رهبر جناح مخالف در شبکه های جهانی معرفی می شود پس باید پشت سر او ایستاد.
در چندین مصاحبه ای که به این منظور داشتم از من پرسیده شد که آیا فکر می کنید موسوی بهتر باشد و واقعن حقوق همجنسگرایان را به رسمیت بشناسد؟ و من پاسخ دادم که امروز این مسئله در اولویت ما قرار نداررد چون امروز بحث بر سر دموکراسی و آرای مردم است. اگر از آرای مردم صیانت شود و قدرت از دست یک عده ی محدود خارج شود می توان به رعایت دیگر حقوق نیز امیدوار بود. امروز مردم ما تمرین دموکراسی را به دولت می آموزند.
این اختلافات در فرهنگ ما دیرینه است. بعد از گذشت سی سال از انقلاب اسلامی هنوز دعوا بر سر پرچم وجود دارد. هنوز خیلی ها در تورنتو و خیلی از شهرهای دیگر با آوردن پرچم شیر و خورشید مراسم را به تنش می کشانند. عده ای شیر خورشیدی، عده ای الله و اکبری، عده ای ایران فارسی، عده ای ایران انگلیسی، عده ای بدون آرم، عده ای شیر و خورشید کمرنگ و … عده ای می گویند مرگ بر جمهوری اسلامی، عده ای می گویند موسوی رای من را پس بگیر، عده ای می گویند غلط کردی که رای دادی، عده ای می گویند و باز می گویند و باز می گویند و هیچ کاری هم نمی کنند.
واقعن این کارها چه معنی ای می دهد؟

من معتقدم که امروز پرچم و نشان و هویت ملی و … مهم نیست امروز خواست ملت که ما عضوی از آن هستیم اهمیت دارد. این حرف ها باشد برای بعد. امروز باید بگوییم رای ما کو؟

4 دیدگاه»

[…] لینک به منبع […]

  omid wrote @

پرچم ايران تنها و تنها پرچم سه رنگ زيباي شير و خورشيد نشان بوده و خواهد بود و باقي خواهد ماند. پرچم ملي ايران نزديك به 3000 سال شير و خورشيد بوده و پرچم يك ملت لباس تن نيست كه بتوان آنرا مرتبا تغيير داد . حال كه سي سال است اين كلام ننگين عربي با نماد سيكهاي هندي بر پرچم ما نقش بسته است دليل بر آن نيست كه ما هويت خود را فراموش كنيم. به شخصه بگويم من خود نيز دوست دارم نماد فروهر بر پرچم ايران نقش ببندد ولي ميل شخصي كه مطرح نيست مهم هويت هفتاد ميليون ايرانيست. هر ملتي با پرچمش شناخته مي شود و ملت ايران با پرچم سه رنگ زيباي شير و خورشيد نشان.

  امین wrote @

برای اولین بار باید بگم کاملا با شما موافقم

  تک صدایی = فساد « پسر wrote @

[…] شد تشبیه تلخی از این روزهای ایران ) اینها رو نوشتم تا به مطلب آرشام و خفه شو، خفه شوهای این روزها برسم. _ رفتم رای دادم، به […]


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: