وب نوشت های من

آرشام پارسی – فعال حقوق دگرباشان

مهتاب، دگرجنس شده ی ایرانی، در خطر بازپس فرستاده شدن قرار دارد

مهتاب میرقادری یک دگرجنس شده ی مرد به زن است که به همراه دوست پسرش صالح شهسوار، به دلیل مشکلات اجتماعی و تهدید های خانوادگی، ایران را به سمت ترکیه در جون 2007 ترک کردند. متاسفانه پس از انتظاری بسیار طولانی، آنها نامه ای از دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکیه دریافت کردند مبنی بر اینکه پرونده ی آنها چندین بار رد شده است و در نهایت آن دفتر تصمیم گرفته است که پرونده ی مهتاب و صالح را مختومه اعلام کند. متاسفانه به دلیل قطع شدن حمایت های سازمان ملل، در حال حاضر مهتاب و صالح از هیچگونه حمایتی در ترکیه برخوردار نمی باشند و به استناد قوانین موجود محلی، چنانچه داوطلبانه ترکیه را ترک نکنند توسط دولت ترکیه به ایران بازپس فرستاده خواهند شد. سازمان دگرباشان ایرانی (IRQR) نگرانی عمیق خود را در ارتباط با شرایط مهتاب و صالح در صورت باز پس فرستاده شدن، اعلام می دارد و خواهان اعطای حق پناهندگی به آنان است.
چهار سال پیش در تهران، مهتاب و صالح با هم آشنا شدند و رابطه ی عاشقانه ی خود را شروع کردند. ازدواج دگرجنسگونگان همواره در ایران تابو است و مدام مورد سوالاتی قرار می گیرند که زندگی را بر آنها سخت تر می سازد.
مهتاب از طرف خانواده اش طرد شده است و همواره از خشم برادرانش هراسان بوده است که مبادا او را مورد آزار و اذیت قرار دهند زیراکه او همیشه مایه ی شرمساری خانواده اش خطاب می شده است. مهتاب و صالح چند ماه به صورت مخفیانه در ایران زندگی کردند اما متاسفانه خانواهد ی صالح از محل اقامت آنها مطلع شدند و آنها راهی نداشتند جر فرار از کشور و این آغاز زندگی پناهجویی آنها شد.
آنها به صورت قانونی در آگوست 2008 با هم در ترکیه ازدواج کردند زیرا این امر بدون دردسر های جانبی اش در ایران امکان پذیر نبود. زندگی در ترکیه این امکان را برای آنها فراهم ساخت تا به آرزوی خود که ازدواج و زندگی مشترک بود دست یابند. در سه سال گذشته آنها با هم زندگی می کنند و همدیگر را صمیمانه دوست دارند اما تصمیم دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل شرایط زندگی آنها را سخت تر از همیشه کرده است.
ما به شدت نگران شرایط روحی و احساسی و همچنین زندگی آینده ی مهتاب و صالح هستیم. بیشتر مردم ساکن شهر محل اقامت فعلی شان در ترکیه از شرایط گذشته ی مهتاب با خبر شده اند و آنها را مدام در محل های عمومی نشان می گیرند. آنها در شرایط بسیار بدی در ترکیه قرار دارند و نیازمند حمایت همه ی دوستان می باشند.
مهتاب و صالح قربانیان ناآگاهی مردمشان هستند و نه تنها در ایران بلکه هم اکنون در ترکیه هم در بی حقوقی کامل به سر می برند. آنها نباید به ایران بازپس فرستاده شوند زیرا در غیر این صورت زندگی آنها در خطر است.

در آینده ای نزدیک در ارتباط با مهتاب و صالح دوباره با شما تماش خواهیم گرفت تا چگونگی حمایت از آنها را به شما اطلاع دهیم.

آرشام پارسی
سازمان دگرباشان ایرانی (IRQR)

۱ دیدگاه»

  M wrote @

سلام آقاي آرشام پارسي. من دختري هستم از تهران. همجنسگرايي كه عاشق يه دختر ديگه شدم كه متاسفانه اون لزبين نيست. عشق اون به همراه هزار تا مصيبت ديگه كه سر ما مياد به علاوه ي مشكلات شخصي خودم باعث شده كه قصد خودكشي داشته باشم. و داشتم عملي اش ميكردم اما بازم گريه و خواهش اون مانع ام شد. الانم شرايط روحي خوبي ندارم. چيزي از شما نميخوام چون كمكي نميتونيد به من بكنيد. اما ميخوام كه ادامه بديد. شايد چند نفري از من و امثال من خوشبخت تر بودن و تونستن به آرزوشون برسن.
از ما كه گذشت…


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: